Najczęstsze choroby reumatyczne

choroba reumatycznaChoroby reumatyczne każdego roku dotykają wielu ludzi. Istnieje wiele rodzajów tych schorzeń, które niosą ze sobą wiele bólu i innych zaburzeń, i są źródłem cierpienia osoby chorej. Do jednych z nich należą zaburzenia nerwowo-naczyniowe.
Są to przede wszystkim powikłania cukrzycy oraz zespół cieśni kanału nadgarstka. Do bardzo uciążliwych schorzeń można zaliczyć choroby kości i chrząstek, takie jak osteoporoza. Często za sprawą tej podstępnej choroby dochodzi do wielu częstych złamań kości. Jednym z bardzo często występujących schorzeń jest dna moczanowa. Należy ona do chorób metabolicznych stawów. Powoduje ona bóle i obrzęk w stawie, który jest na dodatek bardzo obrzęknięty. Podobnym schorzeniem, któremu towarzyszy ogólne osłabienie jest amyloidoza

Koleją częstą i uciążliwą chorobą jest zwyrodnienie stawów. Może być ono pierwotne i wtórne, a podczas jego występowania chory uskarża się na zgrzytanie w stawach i ból przy poruszaniu się. Nie możemy także zapominać o wielu uciążliwych schorzeniach kręgosłupa, które także zliczają się do chorób reumatycznych. Może być to zapalenie stawów kręgosłupa dzielące się na kilka kategorii. Wyróżniamy zesztywniające, reaktywne i łuszczycowe rodzaje zapaleń. Zapalenia zesztywniające charakteryzuje promieniujący ból kręgosłupa w okolicy biodrowej, reaktywne obejmuje kilka stawów jednocześnie a łuszczycowemu często towarzyszy obrzęk oraz zaczerwienienie stawu.
Choroby reumatyczne powodują też zmiany zapalne w tkankach miękkich. Może być ona obecna w krążkach międzykręgowych lub w ścięgnach. Zazwyczaj ścięgna sygnalizują swoje schorzenie podczas poruszania się. Najczęstszym schorzeniem związanym z tkankami miękkimi jest fibromialgia. Podczas jej trwania, obserwujemy u chorego bóle kości i mięśni oraz szeroko pojęte uczucie zmęczenia. Do schorzeń reumatycznych zaliczymy także nowotwory. Są to chłoniaki, białaczki oraz różnego rodzaju szpiczaki. Mogą być pierwotne lub złośliwe o charakterze przerzutowym.

Dodaj komentarz