Uwaga! Osoby z chorobami reumatycznymi są narażone na uzależnienie od Tramalu.

Z oczywistych względów choroby reumatyczne powodują zmiany zwyrodnieniowe w układzie tkanek łącznych. Dotyczą one głównie kości, stawów, więzadeł, generalnie układu ruchu. Zmiany te niejednokrotnie prowadzą do ograniczenia ruchomości, ograniczając ją, są też często przyczyna powstania dolegliwości bólowych.  Z tej przyczyny osoby z rozpoznanymi chorobami reumatycznymi często nawet przewlekle przyjmują środki przeciwbólowe.

  1. Najczęściej są to Niesterydowe Leki Przeciwzapalne – NLP. Ich działanie niepożądane jest osobnicze i może zmieniać się nawet u jednego pacjenta w ciągu starzenia się lub współistnienia innych schorzeń. Jednak do najczęściej występujących objawów ubocznych należą: krwawienia z przewodu pokarmowego, nadżerki lub wrzody tramalżołądka, inne dolegliwości dyspeptyczne. Do ciężkich powikłań zaliczamy również zanik szpiku, głuchotę.
  2. Opioidowe leki przeciwbólowe, z których najczęściej ordynowany jest Tramadol czyli Tramal lub jego leki generyczne. Tutaj z kolei najczęściej występujących powikłaniem jest uzależnienie i związany  z nim szybki wzrost tolerancji na lek., wymagający stosowania coraz wyższych dawek aby uzyskać żądany efekt.

 

Jak wiadomo trudno tu uzyskać „złoty środek” i leczenie powinno być dobierane indywidualnie do każdego pacjenta.

Jeżeli już doszło do zależności a jest to szczególnie prawdopodobne u osób cierpiących na chroniczne bóle, to pacjenci tacy wymagają profesjonalnej pomocy. samodzielne próby odstawiania leku narażają chorych na przykre objawy opiatowego zespołu abstynencyjnego. Metody detoksykacji opiatowej rozwinęły się i w profesjonalnych ośrodkach można pod kontrolą ograniczyć cierpienie. Najczęściej uzyskuje się to podając objawowo, przez kilka dni inne opiatowe leki przeciwbólowe stosowane w detoksykacji. Oczywiście profesjonalne ośrodki powinny tez starać się leczyć przyczyny i objawy bólu spowodowane przez choroby reumatyczne.

Polecamy Państwu: rekomendowany ośrodek leczenia uzależnienia od tramadolu.

Tags: , ,

Dodaj komentarz